Uprawa

Lomania w ramach swojej działalności każdego roku przetwarza ponad 5 tysięcy ton pieczarek, pozyskiwanych wyłącznie od polskich producentów. 


ROLKO Polsko-Francuska Spółka z o.o. z siedzibą w Kiełczewie działa na rynku od 1994 roku. Główną działalnością firmy jest wytwarzanie podłoża do produkcji pieczarek. Zdolność produkcyjna firmy oscyluje w granicach 1 200 000 sztuk (tj. 21 000 ton) kostek podłoża pasteryzowanego drugiej fazy (II FAZY).

W procesie technologicznym wykorzystywane są surowce odpadowe: słoma, pomiot drobiowy, obornik koński, fosfogips lub reagips. Wymienione komponenty poddawane są procesom: moczenia, mieszania, napowietrzania oraz fermentacji i pasteryzacji w temperaturach 48-85°C. Następnie uzyskany kompost miesza się z grzybnią pieczarki. Ostatnim etapem produkcji podłoża jest formowanie kostek i pakowanie ich w folię. Gotowy produkt trafia do producentów pieczarek.


grafika 6

Firma ROLKO zaopatruje w kompost do uprawy pieczarek ponad 140 producentów, głownie z Wielkopolski. Słoma wykorzystywana przy produkcji podłoża pozyskiwana jest od miejscowych rolników, spółek i spółdzielni.